
Czy adwokat może reklamować się w internecie?
Użytkownicy internetu wyszukują każdego dnia usługi, których realizacją są zainteresowani, w tym coraz większą popularnością cieszą się usługi prawne. Adwokatów i radców prawnych na rynku nie brakuje, więc zazwyczaj wybór pada na tą kancelarię, która wyświetla się w TOP 5 wyników wyszukiwania. To, aby być w tym gronie skłania osoby, świadczące usługi prawne do reklamowania swoich usług. Jednak w tej branży jest to szczególnie delikatna kwestia. Jak wygląda reklama usług prawnych w praktyce – tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Reklama dla kancelarii prawnych – jak to wygląda w praktyce
Reklama dla kancelarii prawnych może być trudna do zrealizowania w praktyce, ze względu na zasady etyki adwokackiej i godności zawodu. Według nowych zasad, które panują od maja 2023, obowiązuje zakaz reklamy adwokackiej, co oznacza że adwokaci i radcy prawni nie mogą promować swoich usług lub wizerunku w sposób typowy dla reklam. Według Uchwały Naczelnej Rady Adwokackiej, reklama kancelarii w internecie musi być oznaczona jako pochodząca od adwokata, co ogranicza zakres możliwości reklamy usług prawniczych. W praktyce, reklama usług prawnych musi być informacja handlową, a nie typowym materiałem reklamowym. Adwokat ma prawo promować swoje usługi, ale musi to robić w sposób zgodny z zasadami.
Reklama w internecie a Kodeks Etyki Adwokackiej
Reklama w internecie a Kodeks Etyki Adwokackiej stanowi delikatny temat dla prawników i przedsiębiorców zajmujących się świadczeniem pomocy prawnej. Zgodnie z zasadami etyki adwokackiej, adwokaci nie mają prawa reklamować swoich usług lub wizerunku w sposób sprzeczny z godnością zawodu. Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej stanowi, że całkowite zakazy reklamowania kancelarii prawnych oraz płatne reklamy są niedozwolone w zbiorze zasad etyki adwokackiej.
W przypadku współpracy z podmiotami pozyskującymi klientów z naruszeniem prawa, adwokaci podlegają zakazowi współpracy oraz promocji usług lub wizerunku adwokata. W rezultacie prawnicy mają możliwość wykorzystywania informacji handlowej do promowania swoich usług, pod warunkiem, że nie naruszają godności zawodu i zasad etyki.
W praktyce reklama usług prawnych w internecie jest możliwa, jeżeli:
- nie narusza tajemnicy zawodowej,
- nie narusza zasad lojalności i koleżeństwa,
- godności innych osób nie została naruszona,
- nie posiada treści, które sugerują, że dany adwokat jest „najlepszy”,
- nie powołuje się na znajomości,
- nie wprowadza w błąd,
- nie odwołuje się do uczuć i emocji,
- zawierających treści lub odesłania nielicujące z wykonywaniem zawodu adwokata,
- nie są umieszczone w niestosownym miejscu.
Jak reklamować usługi prawne?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, według zmieniających się zapisów Kodeksu Etyki Adwokackiej w zakresie korzystania z informacji handlowej i reklamy, adwokat może informować o świadczonych przez siebie usługach, pochodzącą od adwokata i umożliwiać osobom trzecim zapoznanie się z ofertą. Istnieje jednak zakaz współpracy z podmiotami pośrednio usług lub wizerunku adwokata. Reklamując te usługi musimy być jednak ostrożni, aby nie narazić się na konsekwencje prawne. Postawny na wartość merytoryczną treści reklamy, która sama w sobie będzie zachęcająca dla potencjalnego klienta i wzbudzi jego zaufanie.
Klienci oczekują od adwokata wiedzy, której sami na dany temat nie mają. Dlatego w przypadku reklamy adwokatów na nic zdadzą nam się typowe, reklamowe slogany. Wykorzystujemy profesjonalny język, a nawet branżowy żargon. Reklama ma w sposób jasny opisywać ofertę, bez nakłaniania konsumentów do wybrania w właśnie naszej kancelarii adwokackiej.
W przypadku reklamy usług prawnych bardzo dobrze sprawdza się pozycjonowanie lokalne. To właśnie lokalni odbiorcy szukają usług i do nich mamy dotrzeć. Dodatkową formą reklamy, która pozwoli nam „wpaść w oko” potencjalnym klientom są reklamy Google Ads oraz reklama na Facebooku, ale tutaj też musimy mocno zwrócić uwagę na przekaz i zgodność z etyką zawodową.
Pozycjonowanie kancelarii adwokackiej – strategia działania
Jak w przypadku każdej kampanii, reklamując usługi prawne należy zacząć od ustalenia strategii marketingowej. Branża adwokacka i zasady reklamy w niej panujące nie należą do prostych. Wyłącznie przemyślane i skuteczne działania pozwolą osiągnąć oczekiwane rezultaty. Każdy ruch powinien być dostosowany do ścisłych wytycznych. Profesjonalny dobór kanałów reklamy, treści, komunikaty z nich wypływające nie mogą mieć nachalnego charakteru. Wybór grupy odbiorców naszych usług jest jednym z najważniejszych kwestii, podobnie, jak lokalizacja.
Adwokaci, oferujący usługi prawne w danej lokalizacji powinni postawić na pozycjonowanie lokalne. Pozwoli kancelarii adwokackiej skutecznie dotrzeć do swoich potencjalnych klientów w określonym obszarze geograficznym. Dzięki optymalizacji strony www kancelarii pod kątem lokalnych wyszukiwarek kancelaria będzie bardziej widoczna dla osób poszukujących usług prawniczych w ich okolicy.
W dzisiejszych czasach, kiedy większość klientów korzysta z internetu w poszukiwaniu usług, pozycjonowanie lokalne staje się kluczowym elementem marketingu dla firm działających w branży zawodów prawniczych. Optymalizacja strony internetowej oraz zbudowanie dobrego profilu linków, pozwoli wyświetlać się wyżej w wynikach.
Radcy prawni to osoby, które oferują swoją pomoc prawną i wiedzę, dlatego warto utworzyć na stronie internetowej kancelarii blog, na którym będziemy dzieli się swoją wiedzą. Odpowiadając na najczęściej zadawane przez użytkowników internetu pytania budujemy sobie autorytet i wzbudzamy większe zaufanie. Prowadzenie bloga na stronie również wspiera proces pozycjonowania.